Senem Tüfekçioğlu ile Pratik Ev Permakültürü (PEP)

Tarih: 14-15 Nisan 2018
Mekan: LUNA – Bilge Kadınların Yaşam Döngüsü Merkezi
(Gaziosmanpasa-Ankara)

Tüketici olarak daha akıllı seçimler yapmak, şehir hayatınızda bile doğayla uyumlu yaşamak ve hatta kendi gıdanızı üretmek ister misiniz? O halde bu kurs tam size göre!

Pratik Ev Permakültürü (PEP) kursu, permakültürü şehir hayatında uygulamak isteyen herkesin faydalanabileceği iki günlük bir kurstur. Katılım için herhangi bir ön koşul yoktur. Pratik şehir tipi permakültür örneklerinin anlatıldığı kurs biter bitmez katılımcılar öğrendiklerini evlerinde hemen uygulamaya başlayabilirler.

Pratik Ev Permakültürü Kursu Ankara Nisan 2018
Facebook’daki etkinlik sayfasında ulaşmak için tıklayın.

 

Pratik Ev Permakültürü (PEP) kursunda, Permakültür Etikleri, Tasarım İlkeleri ve bunların bir şehir ortamında ne şekilde kullanılabileceğini öğreneceğiz. Permakültür yaklaşımının şehir hayatındaki pratik uygulamalarına örnekler görecek ve edindiğimiz bu yeni bilgiler ışığında kendi evimizde ve çevremizde nasıl bir değişim yaratabileceğimizin farkına varacağız.

İki gün süren kurs sırasında, şehir hayatımızda iç içe olduğumuz tüketim maddelerini yakından tanıyacağız ve alternatif çözümlerden bahsedeceğiz. Tüketici olarak nasıl daha bilinçli seçimler yapabileceğimizi ve yaptığımız alışverişlerde paramızın karşılığında evimize aslında ne götürüyor olduğumuzu konuşacağız.

Artık şunun farkına varalım… Her birimizin tüketici olarak bir ürünün raflarda kalıp kalmaması konusunda oy hakkı var! Neye oy verdiğimizi bildiğimiz sürece güç bizdedir ve eğer biz istersek tüm o raflar kaçınılmaz olarak sağlıklı alternatiflerle dolar.

Atölye içeriğinden önemli başlıklar

 • Permakültür Etikleri ve Tasarım İlkeleri
 • Şehirde Permakültür Tasarımı
 • Ev Tipi Pratik Permakültür Uygulamaları
 • Teras, Balkon, Pencere Önü Bahçeleri
 • Solucan kompostu, Bokaşi kompostu
 • Sağlıklı Tohumlar & Sağlıklı Gıda Üretimi
 • Doğal/Ekolojik/Organik Tarım
 • Tükettiklerimizin içinde neler var?
 • Akıllı Tüketim / Akıllı Tüketici
 • Pratik ve Alternatif Tarifler
 • Permakültür ile topluluk oluşturma

PEP kimler için uygun?
Sağlıklı yaşam, sağlıklı gıda, zehirsiz deterjanlar vs. konularına henüz yeni giriş yapmış kişiler için PEP, 2 günlük mükemmel bir özet niteliğindedir. Bu konularla henüz yeni tanışıyorsanız, PEP’e katılarak kendinizi birkaç senelik yoğun bir araştırmadan kurtarabilir ve zaman kazanabilirsiniz.

Permakültürle yeni tanışanlar ve şehirdeki balkonu, terası, küçük bahçesinde gıda yetiştirmek isteyenler, PEP’ten hemen sonra bu uygulamaları yapabilecek kadar bilgiye sahip olacaktır.

PEP kimler için uygun değil?
Bu konuları uzun bir süredir yakından takip eden ve permakültürle ilgili yeterli araştırma yapmış kişilere PEP yerine “Permakültüre Giriş” veya PDC kurslarımızı tavsiye ederiz.

Atölye Programı

 • 10:00-11:30 (Ders)
 • 11:30-12:00 (Çay/Kahve İkramı)
 • 12:00-13:30 (Ders)
 • 13:30-14:30 (Öğle arası)
 • 14:30-16:00 (Ders)
 • 16:00-16:30 (Çay/Kahve İkramı)
 • 16:30-18:00 (Ders)

Önemli Notlar
Kurs sırasında katılımcıların konuya daha fazla odaklanmalarını sağlamak ve araştırmaya teşvik etmek amacıyla ders notu verilmeyecektir. Yanınızda not defteri, kalem getirmenizi rica ederiz.

Eğitmen
Senem Tüfekçioğlu, İ.Ü. Orman Fakültesi’nden Peyzaj Mimarı olarak mezun oldu. Ancak sektörün gidişatı içine sinmediğinden bir türlü mesleğini yapamadı. Henüz küçücükken köy çocuklarıyla birlikte kestane, böğürtlen, kuzukulağı topladığı günleri hatırlayıp hayıflanırken, birdenbire şansı döndü ve permakültürle tanıştı. Bill Mollison ve Geoff Lawton’dan aldığı PDC kursundan sonra Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü’yle (TPAE) birlikte çalışmaya başladı. 2011 yılında Ürdün’de gerçekleşen Uluslararası Permakültür Konferansı’na (IPC Jordan 2011) katılarak farklı coğrafyalarda çalışan permakültür tasarımcılarıyla deneyim paylaşımında bulundu.

Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi ile birlikte; 2011 ve 2012 yıllarında Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali organizasyon komitesinde görev aldı. 2013 Mayıs ayında Permakültürle Yaz Bostanı: Mandala Bahçesi isimli uygulamalı bir kurs verdi. 2013 yılında TPAE’nin Permakültür Eğitmenlik Eğitimi kursuna katıldı. Aynı yıl, içeriğini kendi hazırladığı Pratik Ev Permakültürü (PEP) Kursu, Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü tarafından enstitü kursları arasına kabul edildi.

2014 yılından beri Üsküdar Amerikan Lisesi’nde Permakültür Kulübü eğitmenliği yapıyor. 2016 yılında Düzce Otları Thyche Bereket Festivali’nde “Uygulamada Permakültür” başlıklı bir sunum yaptı. 2017 yılında Düzce Üniversitesi’nin düzenlediği Biyolojik Çeşitlilik ve Turizm Çalıştayı’nda konuyu permakültür yaklaşımıyla ele aldığı bir konuşma yaptı. 2017 yılında Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde Studio Sustain dersinde konuk eğitmen oldu ve dersin vize ve final jürisinde yer aldı.

Senem Tüfekçioğlu, İstanbul’da oturuyor, kendi küçük ev bahçesini oluşturmaya çalışıyor. Yaşamlarımızı sürdürülebilir hale getirmek için şehirden kaçmaya gerek olmadığını düşünüyor ve kendilerine seçim şansı verilse şehir insanlarının da kollarını sıvamaktan çekinmeyeceğine inanıyor.

Uluslararası Permakültür Ağı’ndaki profili için tıklayın.

Mekan
Kadınların birbirine verdiği desteğin gücüne, bitkilerin şifasına ve doğumun büyüsüne kalpten inanan bir kadın, anne, Arvigo® terapisti, kadınlar için bitkisel tıp eğitmeni, yoga eğitmeni ve doğuma hazırlık eğitmeni olan Gizem Onay tarafından kurulan LUNA-Bilge Kadınların Yaşam Döngüsü Merkezi; biz kadınları tüm yaşam döngüleri boyunca desteklesin, bilgilendirsin; bizlerin gelişim ve dönüşümlerine yardımcı olsun dileğiyle Ekim 2016’da Ankara’da açılmıştır. LUNA’da bunlar için gerekli araçlar, eğitmenler, yol göstericiler, danışmanlar ve eğitimler sunulmaktadır.

Sertifika
8 oturumdan oluşan toplam 2 günlük bir kurstur. Kurs bitiminde tam katılım gösteren katılımcılar, Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü onaylı sertifika almaya hak kazanacaklardır.

Kayıt ve Rezervasyon
Pratik Permakültür ve LUNA işbirliğiyle düzenlenen kurs en az 15, en fazla 30 kişinin katılımıyla gerçekleşecektir.
Günde 2 kez verilecek çay/kahve molaları sırasında içecekler ve ikramlar kurs ücretine dahildir.

Kurs ücreti: 300TL (KDV Dahil)

Kayıt olmak için lütfen LUNA ile irtibata geçiniz.

E-posta: lunayasamdonguleri@gmail.com
Telefon: 0552 246 04 94

Facebook’daki etkinlik sayfasına ulaşmak için tıklayın.

2 yorum | “Pratik Ev Permakültürü – 14-15 Nisan, Ankara”

 1. Merhaba. Kurs tarihinin Anadolu Üniversitesi açıköğretim vize sınav tarihinde olmasına çok üzüldüm. Emekli sonrası ikinci üniversite öğrencisiyim ve bu kursa katılmayı da çok isterdim. Keşke yakın zamanda tekrarı olsa yine Ankara’da. Sevgiler.
  Mücella

  • Merhaba Mücella Hanım,
   Kursumuzu kaçırdığınıza üzüldük ama ikinci üniversiteyi okuyor olmanıza çok sevindik. Harikasınız! 🙂

   PEP yine Ankara’ya gelir mi, şimdiden tahmin etmek çok güç. Bizi Facebook veya Instagram üzerinden takip ediyorsanız içiniz rahat olsun… Tüm duyurularımızı orada yapıyoruz; Ankara’ya yeniden geleceğimiz zaman mutlaka sizlere haber edeceğiz!

   Sevgiler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir