Daha sağlıklı bir yaşam için çabalarken, yavaş yavaş bizi çevreleyen tehlikelerden haberdar olmaya başladık. Tükettiğimiz gıdaları, kullandığımız deterjanları, giydiğimiz giysileri, ve hatta mobilyamızdaki cilayı, halımızı veya duvarlarımızdaki boyaları sorgular hale geldik. Belki de artık bunlar pek içimize sinmiyor… Başka bir yaşam mümkün diyoruz ama bunu nasıl yapacağımızı bilemiyoruz. Bizi çevreleyen tüm bu alışıldık tüketim maddelerine karşılık kullanabileceğimiz alternatiflerimizi merak eder hale geldik…

Eğer bu yukarıdaki paragrafta kendinizden bir parça buluyorsanız, bu kurs tam size göre!

pep_poster_400pxPratik Ev Permakültürü (PEP) kursunda tüketici olarak daha bilinçli seçimler yapmanızı sağlayacak tüm bilgileri bir araya topladık…

Bundan böyle yaptığınız alışverişlerde, paranızın karşılığında evinize aslında ne götürüyor olduğunuzun bilincinde olacaksınız.

Unutmayın, her birimizin tüketici olarak bir ürünün raflarda kalıp kalmaması konusunda oy hakkı var! Neye oy verdiğimizi bildiğimiz sürece güç bizdedir ve eğer biz istersek tüm o raflar kaçınılmaz olarak sağlıklı alternatiflerle dolar.

—o—

Pratik Ev Permakültürü (PEP) kursunda, Permakültür Etikleri, Tasarım İlkeleri ve bunların bir şehir ortamında ne şekilde kullanılabileceğini öğreneceğiz. İki gün süren kurs sırasında, şehir hayatımızda iç içe olduğumuz tüketim maddelerini yakından tanıyacağız ve alternatif çözümlerden bahsedeceğiz. Permakültür yaklaşımının şehir hayatındaki pratik uygulamalarına örnekler görecek ve edindiğimiz bu yeni bilgiler ışığında kendi evimizde ve çevremizde nasıl bir değişim yaratabileceğimizin farkına varacağız.

Atölye çalışmasının içeriğinden bazı konular:

 • Permakültür Etikleri ve Tasarım İlkeleri
 • Doğal mı Organik mi?
 • Toprak ve önemi
 • Sağlıklı gıda için sağlıklı tohumlar
 • Tükettiklerimizin içinde neler var?
 • Bilinçli tüketim için bilinçli seçimler yapmak
 • Kimyasal kirleticiler
 • Pratik ve Alternatif Tarifler
 • Ev tipi pratik permakültür uygulamaları
 • Teras, Balkon, Pencere Önü Bahçeleri
 • Permakültür ile topluluk oluşturma; Mahalle Bahçeleri

Sertifika
Kurs bitiminde, katılımcılara Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü (TPAE) onaylı sertifika veriliyor. Ayrıca, katılımcılar arasından daha önce Permakültür Tasarım Kursuna (PDC) katılmış olan permakültür tasarımcıları, bu sertifika ile kendileri de PEP kursu vermeye hak kazanıyor. (Bu konuyla ilgili detaylar için kurs sırasında Senem Tüfekçioğlu’ndan bilgi alabilirsiniz.)

Senem Tüfekçioğlu kimdir?
İ.Ü. Orman Fakültesi’nden Peyzaj Mimarı olarak mezun oldu. Ancak sektörün gidişatı içine sinmediğinden bir türlü mesleğini yapamadı. Henüz küçücükken köy çocuklarıyla birlikte kestane, böğürtlen, kuzukulağı topladığı günleri hatırlayıp hayıflanırken, birdenbire şansı döndü ve permakültürle tanıştı. Bill Mollison ve Geoff Lawton’dan aldığı PDC kursundan sonra Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü’yle (TPAE) birlikte çalışmaya başladı. 2011 yılında Ürdün’de gerçekleşen Uluslararası Permakültür Konferansı’na (IPC Jordan 2011) katılarak farklı coğrafyalarda çalışan permakültür tasarımcılarıyla deneyim paylaşımında bulundu. Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi ile birlikte; 2011 ve 2012 yıllarında Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali organizasyon komitesinde görev aldı. 2013 Mayıs ayında Permakültürle Yaz Bostanı: Mandala Bahçesi isimli uygulamalı bir kurs verdi. 2013 yılında TPAE’nin Permakültür Eğitmenlik Eğitimi kursuna katıldı. 2014 yılından beri Üsküdar Amerikan Lisesi‘nde Permakültür Kulübü eğitmenliği yapıyor.

İçeriğini kendi hazırladığı Pratik Ev Permakültürü (PEP) Kursu, Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü tarafından enstitü kursları arasına kabul edildi.

Senem Tüfekçioğlu, İstanbul’da oturuyor, kendi küçük ev bahçesini oluşturmaya çalışıyor. Yaşamlarımızı sürdürülebilir hale getirmek için şehirden kaçmaya gerek olmadığını düşünüyor ve kendilerine seçim şansı verilse şehir insanlarının da kollarını sıvamaktan çekinmeyeceğine inanıyor.

Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü’ndeki eğitmen profili için burayı tıklayabilirsiniz.
Uluslararası Permakültür Ağı’ndaki profili için burayı tıklayınız.

 

1 Comment on Pratik Ev Permakültürü (PEP)

 1. Esra
  4 Haziran 2016 at 14:03 (1 sene ago)

  Merhaba, Yaz yada sonbahar döneminde yeni bir PEP kurus daha açılacak mı ?

  Cevapla

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment *