Artık siz de kendi gıdanızı üretmek istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz… Panik yok! Hepimizin bildiği ama çoğu zaman hatırlamadığımız püf noktalarını sizin için derledik.

gida_bahcesi_s

Güneşten Faydalanın
Öncelikle bitkilerin güneş isteğiyle ilgili bazı terimleri netleştirelim. “Güneş ister” dediğimizde, günde en az 8 saat güneş altında kalmalı. “Yarı gölge ister” dediğimizde, bunun yaklaşık yarısı kadar güneş alsa yeterli.

Yarı gölgede rahatlıkla yaşayabilen yeşillikler, kıvırcık, roka ve bazı şifalı otlar dışında çoğu sebze ve meyve, fotosentez yapmak için bol ışığa ve ısıya ihtiyaç duyar. Evinizde, balkonunuzda, terasınızda veya bahçenizde bol güneş alan yerlere bu bitkileri yerleştirmeniz daha uygun olur. Kalan yerlere güneş isteği az olan bitkileri rahatlıkla dikebilirsiniz.

Küçük Adımlarla Başlayın
Kendinizi bahçenizle “boğuşurken” bulmak istemiyorsanız, adımlarınızı küçük ama emin atın. Baş edebileceğiniz kadarıyla yeterince ilgilendiğinizde bitkilerinizin bereketi de artacaktır. On domates fidesiyle uğraşmak yerine, bir iki domates fidesine gerçekten iyi baktığınızda ve onları mutlu ettiğinizde bütün sezon domates yiyebilirsiniz.

Toprağınız Sağlıklı Olsun
En sağlıklı toprak canlı topraktır. Toprağınızın içerisinde ne kadar çok mikroorganizma olursa bitkileriniz kendilerini o kadar evinde hisseder. Permakültürdeki en önemli amacımız gıda üretirken bir yandan da toprak üretmektir. İlk etapta evinizde kompost üretmeye başlayabilir ve ürettiğiniz kompostu bitkilerinizi diktiğiniz saksılardaki (veya sebze yataklarındaki) toprağa karıştırabilirsiniz. Toprağı korumak için mutlaka üzerini 5-10 cm malç (saman, kuru yaprak gibi) ile kapatmanızı tavsiye ediyoruz.

[Sizlere kompost üretimi ile ilgili yazılar hazırlayacağız. Onları okuduktan sonra bu konu sizin için iyice netleşecek. Şimdilik biraz sabır…]

Fidelerinizi Satın Alın
Gıda üretmeyi öğrenmek için işe tohum çimlendirmekten başlamak zorunda değilsiniz. Hızlı bir başlangıç için fidelerinizi satın almak gerçekten iyi bir fikir. Nitekim, tohum çimlendirmek ayrı bir sanattır. (Misal, kaç kere denememe rağmen bir türlü maydanoz çimlendiremedim!)

Sulamayı İhmal Etmeyin
Toprağın kurumasına izin vermeden, dikkatli bir sulama planı yapmak çok önemlidir. Tohum serptiğiniz yerleri her gün sulayın. (Tohumların üzerindeki toprak örtüsüne zarar vermemek için yağmurlama şeklinde sulamayı tercih edin.)

Yeni diktiğiniz fideleri 2-3 günde bir sulayabilirsiniz. (Toprağı malç ile örttüyseniz toprağın güneş altında kavrulmasını önlemiş olursunuz ama yine de sulama yapmanız gerekir.)

Fideleriniz büyüdüğünde, kök sistemlerinin gelişmesini desteklemek için haftada 2-3 kere ama daha derin sulama yapabilirsiniz.

Hepsi bu kadar mı?
Hayır, değil elbette. Bir diğer yazıda da başka önerilerimizi derleyeceğiz. Bu arada, sizin merak ettiğiniz bir şey varsa bize her zaman iletebilirsiniz.

Fotoğraf: Irina Blok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir