Yoksa siz hala Hindistan cevizini sadece pasta ve kurabiyelerinizde mi kullanıyorsunuz?

Doğa ananın en lezzetli mucizelerinden biri olan Hindistan cevizinin kullanım alanı sadece mutfakla sınırlı değil. Hindistan cevizi, yağ olarak satın alındığında sizi şaşırtan birçok farklı ürün haline getirilebiliyor.

hindistancevizi_s

Kahve Kreması
Siz de benim gibi süt içmekten vazgeçenlerden biriyseniz ama kahvenizi sade haliyle çok sert buluyorsanız, içine bir iki çay kaşığı Hindistan cevizi yağı katmayı deneyin. Sert kahveniz bir anda yumuşayacak ve dilinizde tropik bir tat bırakacak.

Nemlendirici
Hindistan cevizi yağı yoğun bir nemlendiricidir. İnternetteki bazı doğal güzellik forumlarında, ciltte oluşan çatlakları önlemeye yardımcı olduğunu ve selülite iyi geldiğini iddia edenler bile var. Bu iki konuda net bir şey söyleyemiyorum ama vücut nemlendiricisi olarak kullanmaktan çok memnunum. Mis gibi kokuyor olması da ayrı bir bonus.

Unutmadan, Hindistan cevizi yağının bazı ciltlerle uyumlu olmadığını belirtmek zorundayım. Bazı kişilerde tüylenme yapabiliyor veya ciltte yağ tabakası bırakabiliyor. Her şeyde olduğu gibi burada da sağduyunuzu kullanın; yağı önce cildinizin küçük bir kısmında deneyin. Memnun kalırsanız kullanıma devam edebilirsiniz.

Böceksavar
Hindistan cevizi yağına nane, çay ağacı veya biberiye esansı karıştırıp cildinize sürebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında işe yarayacak bir öneri…

Deodorant
Cildinize zarar veren kimyasallar içeren deodorantlara doğal bir alternatif arıyorsanız doğru yerdesiniz. Hindistan cevizi yağından az bir miktar koltuk altlarınıza sürerek kötü kokuları önleyebilirsiniz.

Dudak kremi
Dudaklarınıza az bir miktar süreceğiniz Hindistan cevizi yağı ile dudaklarınızın uzun süre nemli kalmalarını sağlayabilirsiniz.

“Harika! Hemen çantamda taşıyayım!” dediğinizi duyar gibiyim. Hindistan cevizi yağı 30 derecenin altında (yani kış aylarında) katı formunda oluyor. Yaz aylarında ise eriyor ve sıvı haline geçiyor. Benim tecrübeme göre, sıvı halindeyken ne yaparsanız yapın, hangi şişeye veya kutuya koyarsanız koyun, mutlaka bir yerinden akıyor. Kışın olabilir belki ama yazın asla! Siz yine de şansınızı zorlamayın ve evde sürüp öyle çıkın…

Fotoğraf: Pixabay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir