Yıkanıp yeniden kullanılabilir alternatifleri ile kıyaslandığında kağıt havlu birçok yönden tam manasıyla bir israf ve çılgın tüketim alışkanlıklarımıza iyi bir örnek. Yemek çantasında sabunlu bez taşıyan nesil daha iyi bilir; hijyen için 2 dakika ayırarak önceden hazırlık yapmak dünyanın sonunu getirmez.

kagit_havlu_s

Kağıt havlular selüloz bazlı ürün kategorisinde yer alıyor ve üretimleri için ağaçlar kullanılıyor.  Üretimlerinde ne çeşit uygulamalar yer alıyor, israfı ile dünyada ne felaketler yaşanıyor; tüm bunları başka bir yazıya bırakalım ve burada sadece bu tüketim ürününü nasıl daha akıllıca kullanabiliriz, biraz bunu inceleyelim…

Yemek çantasında sabunlu bez taşıyan nesil daha iyi bilir; hijyen için 2 dakika ayırarak önceden hazırlık yapmak dünyanın sonunu getirmez.

Kağıt havlu hiç mi işe yaramaz? Yarar tabi; ama bazı durumlara uygun başka alternatifler de var. Hatta uzun bir süredir var ama biraz rahata mı alıştık nedir; artık pek kullanmıyoruz.

Alternatif: Temiz bir iki adet bez veya “çaput”
Bu temiz bez(ler)  yepyeni olmak zorunda değil. Hatta artık günlük kullanımdan çıkarılmış havlu gibi malzemeler bu iş için daha iyi. Eskiyen çarşaf ve nevresimleri de uygun boylara kesip bir kenara ayırmak iyi bir fikir.

Yere dökülen sıvı ise, hele yağlı bir sıvı ise, bir bez ile kabası alınır. Sonra, ikinci bir temiz bezin bir ucu ıslatılır, yer silinir ve bezin kuru kalan ucu ile kurulanır.

Alternatif: Süpürge, faraş
Yere dökülen katı bir şey ise, bir köşede bulundurduğunuz küçük boy süpürge, faraş işinizi görecektir. Bazı uygun durumlarda, bir bezin tamamı ıslatılarak yerdeki katı cisimlerin beze yapışmaları da sağlanabilir.

Alternatif: Temiz bir havlu
Evdesiniz, elinizi yüzünüzü yıkadınız ve kağıt havlu ile kuruluyorsunuz… Buna sadece pes diyebiliyoruz ve sizi “havlu” isimli güzide malzemeyi kullanmaya çağırıyoruz.

Alternatif: Kumaş Mendil
Dışardasınız ve elinizi yıkadınız. Cebinizden temiz pak bir kumaş mendil çıkardığınızda çevrenizdekilerin sizi kıskanacağını ve “Nereden aldınız?” sorularıyla karşılaşacağınıza eminiz. (Hele ki çevre bilincinin tavan yaptığı bu günlerde…)

Fakat diyelim ki kumaş mendiliniz yok ve dışardasınız. Elinizi yıkadınız. O halde sevgili Joe Smith amcanın tutumlu kağıt havlu kullanma kılavuzunu uygulayabilirsiniz.

Önce salla, sonra katla!

 

Son olarak… Ekşi sözlük’teki yazarların konuyu nasıl incelediklerine bir göz atalım…

Fotoğraf: Jim DiGritz

4 yorum | “Kağıt Havludan Önce”

  1. Rulosu 2 liraya satılan kağııt havlu ile yeri herhalde 30 sefer silebilirim. Peki yeri eski bir bez ile silip o bezi 30 sefer su ve sabun harcayarak yıkarsam sizce daha mı ucuza gelir?

  2. Yorumunuz için teşekkürler. Çok güzel bir soru…

    Sorunuzu başka bir soru ile yanıtlamaya çalışayım:
    Kağıt havlunun “gerçek” değeri aslında 2 TL midir?

    Üretiminde, paketlenmesinde, nakliyesinde ve raflardaki satışı sırasında harcanan tüm enerjileri de bu 2TL’ye eklersek…

    Öte yandan, 30 sefer su ve sabun harcıyorken, suyu ve sabunu ne şekilde kullanacağınıza siz karar verebilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir