Alternatiflere odaklanmadan önce bu ilaçların zararlarıyla ilgili birkaç not düşelim… Bu yazıda tarım ilaçlarının bahçenizde yaratacağı olumsuz etkilerden bahsedeceğiz.

tarim_ilaci_s

Tarım ilaçları, yani pestisitler, canlıları öldürmek üzere tasarlanan ilaçlardır. İngilizce terimi (pesticide) içerisindeki “Cide” ekinin anlamı öldürmektir. Benzer şekilde herbisitler (herbicide; ot öldürücü) özellikle bitkileri öldürmek için geliştirilir. Ancak çoğu zaman sadece öldürmesi gereken bitkilerle kalmaz, hayvanlara, bakterilere, mantarlara da zarar verir.

Bakterisitler (bakteri öldürücü), fungisitler (mantar öldürücü), insektisitler (böcek öldürücü) bitkilere ve hayvanlara da zarar verir. Örneğin, fungisit kullandığınız bir alanda balıkların da öldüğünü görebilirsiniz.

Tarım ilacı üreticilerine göre, bu zehirler topraktaki mikroorganizmalar tarafından yok edilebiliyor. Tabi ki, toprağımız gerçekten sağlıklıysa, içerisinde çok çeşitli mikroorganizmalar yaşıyorsa, bu ilaçlardan birinin toprağa birazcık dökülmesi uzun vadede ciddi bir sorun yaratmayabilir. Ancak toprağımızın etrafındaki tüm alanlarda bu ilaçların sık kullanımı nedeniyle toprak ekolojisi bozulmuşsa, bu ilaçları çözecek mikroorganizmaların da sayısı bir hayli azalmış olacaktır.

Birçok tarım ilacı, görevlerini bir süre başarıyla yapar; böcekleri, mantar ve bakteri hastalıklarını, yabani otları öldürürler. Ancak nihayetinde bu canlılar ilaçlara bağışıklık kazanırlar ve geri döndüklerinde artık farklı bir formül içeren başka bir ilaç kullanmak zorunda kalınır.

Olumsuz Etkiler
Tarım ilaçları, toprağın sağlıklı ekosistemini adeta felce uğratır. Diyelim ki toprağınızda yetişen bir tür yabani ottan kurtulmak istiyorsunuz ve bunun için herbisit kullandınız. Kullandığınız bu ilaçla sadece o yabani otu öldürmekle kalmıyorsunuz, toprağın içerisinde yaşayan canlıları da zehirlemiş oluyorsunuz. Oysa toprağınızın içerisinde bulunan canlılar, toprağınızın sağlıklı olmasını sağlıyor ve aslında bitkilerinizi birçok hastalıktan ve zararlıdan onlar koruyor.

Yine bu ilacı kullanarak toprağın üstünde yaşayan canlılara da zarar veriyorsunuz: Toprağı gübreleyen hayvanlara, polen taşıyıcılara, kuşlara, arılara, kelebeklere; oradaki tüm canlılara zarar veriyorsunuz. Sonra yağmur yağıyor ve bu ilaçlar toprak altı sularına karışarak kilometrelerce alana yayılıyor!

Bahsi geçen o yabani otlar bu sezon toprağınızda yetişmeyecek. Peki, bir sonraki sezon ne olacak? Tabi ki geri gelecekler! Hatta büyük ihtimalle sayıları bu sefer eskisinden daha fazla olacak.

Tarım ilaçları toprağınızın esas sorununu çözmez; sadece sorunun görünürde olan kısmını bir süreliğine görünmez kılar!

Alternatiflerimiz neler?
Hayır, organik tarım ilacı demeyeceğim. Çünkü organik bile olsa ilaçlar esas sorununuzu çözmez. Her şeyden önce kendimize şu soruları sormalıyız:

  • Bahçem neden sağlıklı değil?
  • Bitkilerim niye hastalanıyor?
  • Bitkilerimi nasıl sağlıklarına kavuştururum?
  • Toprağımı nasıl beslerim?

Biz permakültürde sorunlarla karşılaşmayı severiz. Çünkü bu sorunlar sayesinde kurmaya çalıştığımız sistemi daha iyi anlarız. Sorunlar, bizi daha iyi tasarım yapmaya teşvik eder.

Bill Mollison, “Sorun, çözümün ta kendisidir,” der.
Kulağınıza küpe olsun…

Fotoğraf: Dominik Martin

1 yorum | “Tarım İlaçlarıyla İlgili Bilmek İste(me)dikleriniz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir